Son Dakika Haberler

YAZILAN ESERLERİ DÜZENLER, YAZDIĞI ESER İLE KALEMİNE AŞIK EDER

YAZILAN ESERLERİ DÜZENLER, YAZDIĞI ESER İLE KALEMİNE AŞIK EDER
Okunma : 80 views Yorum Yap

YAZILAN ESERLERİ DÜZENLER, YAZDIĞI ESER İLE KALEMİNE AŞIK EDER

Cihat DÜNDAR, başarılı editör Pelin Özer ile sizin için konuştu. Okuduğu ve editörlüğünü üstlendiği eserlerin akışını bozmadan en iyi haline büründüren Pelin Özer, yazarlara olumsuz yorum yapmanın faydasız olduğunu dile getirdi ve edebiyat dünyasına adım atacağı eseri ile ilgili bilgiler verdi. “ Daha çok kadınlardan bahsettiğim öyküler yazıyorum.”

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Pelin Özer kimdir?

 

Herkese merhaba, sıfatlarla kendimi anlatmak bana hep zor geldi. Esasen yeni tanıştığım insanları da sıfatlarından bağımsız tanımaya gayret ederim. Genel kabul görmüş kural gereği, sıfatlarımızla anılacaksak eğer; iki kız annesiyim, İstanbul’da sevimli bir atölyem var. Dijital baskı yapıyorum, öykü yazıyorum ve aynı zamanda editörlük yapıyorum.

Editörlük yapıyorsunuz. Sizi bu mesleğe yönelten nedir?

Editörlüğe, kendi öykülerimi yazarken farklı bir bakış açısına sahip olmak için karar vermiştim. Yazmanın beraberinde getirdiği bir seçim oldu diyebilirim.

Mesleğiniz gereği bir çok eseri kitap olmadan önce okuyorsunuz. Bu durum sizde nasıl bir his uyandırıyor?

Öncelikle yazmaya gönül vermiş olan herkes anlayacaktır ki yazdıklarınız sizin kıymetliniz oluyor. Benim için bir başkasının kıymetlisini en güzel haline getirmeye çalışmak çok keyif verici. Size duyulan güven duygusunun verdiği heyecan ile eserin en iyi hali için büyük bir mutlulukla çalışıyorum.

Editörlük yaparken tarafsız olmak sizi zorluyor mu? Eseri düzenlerken yazarı yönlendirmek için net bir şekilde olumsuz yorumlar yaptığınız oluyor mu?

Hayır zorlamıyor. Tarafım değerlendirdiğim eserden yana oluyor. Kimin yazdığı değil en iyi hali nasıl olur heyecanı ile işimi yapıyorum. Yazmak çok kıymetli bu yüzden yazarıma olumsuz yorum yapmıyorum. Olumsuz yorumun yazara ve esere fayda sağlayacağına inanmıyorum. Olumsuz bakamıyorum hiçbir esere, verilen emeğe saygımdan. Düzeltilmesi gereken yerleri eserin duygusunu bozmadan düzeltmeye gayret ediyorum.

Editörlük yapıyorsunuz ama yazmayı da sevdiğinizi biliyoruz. Sizden bir eser görecek mi edebiyat ve yayın dünyası?

Yazmak bahsettiğim gibi çok kıymetli ve şifalı bir eylem. Daha çok kadınlardan bahsettiğim öyküler yazıyorum. En kısa zamanda okuyucuları ile buluşsun istediğim bir öykü kitabı yazıyorum.

Kendi eserinizin editörlüğünü siz mi yaparsınız?

Kendi eserim için de editörlük yapıyorum ama mutlaka bir başka meslektaşım da değerlendirsin isterim.

Yeni çalışmalarınız nelerdir?

Kendi yazma ve değerlendirme yolumda yaptığım işin hakkını verebilmek adına eğitimler almaya devam ediyorum. Çıkaracağım öykü kitabım için hazırlık içerisindeyim.