Son Dakika Haberler

KAYBOLUŞ OLSA DA ÇIKIŞ SEBAHAT AKDEMİR’DE

KAYBOLUŞ OLSA DA ÇIKIŞ SEBAHAT AKDEMİR’DE
Okunma : 220 views Yorum Yap

KAYBOLUŞ OLSA DA ÇIKIŞ SEBAHAT AKDEMİR’DE

Cihat DÜNDAR, başarılı yazar Sebahat Akdemir ile sizin için konuştu. Kayboluş ve Çıkış isimli kitapları üzerine değerlendirmelerde bulunan Akdemir, salgının kendisini nasıl etkilediği sorusuna şöyle yanıt verdi: “ Benim için bu süreç çok verimli geçti.” Yazarken günümüz olaylarını da kalemine yansıttığını öğrendiğimiz Sebahat Akdemir, kitapları ile ilgili bilinmeyenleri anlattı, okurlarının karşısına çıkacağı yeni çalışmalarının müjdesini verdi ve bir itirafta bulundu: “ Her ne kadar türüm gerilim, gizem ve polisiye olsa da aşk mutlaka her kitabında yer almalı.”

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Sebahat Akdemir kimdir?

Ben Sebahat Akdemir.1970 Ankara doğumluyum. Ankara Gazi Lisesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Kişisel gelişim uzmanı olan kızımın asistanlığını yapmaktayım. Kayboluş ve Çıkış/Exit kitaplarının yazarıyım. Doğada yürümek, müzik dinlemek, yüzmek ve bol bol kitap okumak hayatımın vazgeçilmezleridir.

Yazarlık hayatınız nasıl başladı. Size öncülük eden bir isim var mı?

Çok klişe gelebilir ama doğan her canlının yetenekleriyle dünyaya geldiğini düşünüyorum. Ben de bu yeteneğimin her zaman farkındaydım. Ortaokul ve lise yıllarımda yazdığım kompozisyonlar hocalarımız tarafından çok beğenilir, yapılan yarışmalarda çoğunlukla birinci seçilirdim. Bu yıllar içinde de hiç değişmedi. Eğer bir yeteneğiniz varsa onu keşfetmeli ve bunun üzerinden yürümelisiniz. Kitap yazmama öncülük değil de okumuş olduğum kitaplar bitmişti. Kızım ile telefonda konuşuyorduk. Dedim ki yeni kitaplar almam gerekiyor. Kızım da anneciğim yıllardır hep hayalini kuruyorsun ama hiç başlamadın. Neden yazmıyorsun. Kimse okumazsa biz okuruz hiç önemli değil dedi. Onu çok haklı buldum çünkü denemeden ne kadar başarılı olacağımı göremeyecektim. O anda telefonu kapatır kapatmaz elime kağıdı kalemi alıp direkt yazmaya başladım. Sizin de anlayacağınız üzere yazmaya karar vermem yıllarımı aldı. Fakat geçen zamana üzülmektense şimdiden sonra neler yapabileceğimi düşünmek bana daha doğru geliyor. Sonuçta hayallerimi gerçekleştirerek kitaplarımı çıkartmayı başarabilirim. Bu benim için çok önemli bir adımdı.

Yazarken nelerden etkileniyorsunuz?

Yaşamımız içinde gelişen medyadan duyduğumuz gördüğümüz gerçekte yaşanan olaylara kendi yorumumu da katarak hikâyeleştirme yöntemiyle eğitimselleştirmeyi hedef aldım. Çünkü okunan her kitap bir öğreticidir aslında; tabii içeriğindeki doğru mesajları alabildiğimiz sürece. İlham kaynağım günümüzde yaşanan ve haberleşen dünyamızın gerçekleri. Kitaplarım okunduktan sonra içeriğinde verilen mesajların alınabilmesini ümit ediyorum.

Kayboluş isimli eserinizden bahseder misiniz?

Kayboluş kendi hayatınızdan kesitler bulabileceğiniz, karakterlerimizin genç yaşlarda başlayıp ileri yaşlara kadar devam eden hayat serüvenlerinde karşılaştıkları güçlüklere karşı vermiş oldukları mücadeleleri ve sizleri derinden sarsacak sımsıcak, bir o kadar da etkisi altında kalabileceğiniz duygu dolu bir aşk öyküsü…

 

Bazen deli gibi seversiniz ya asla kaybetmeyecekmiş gibi ve tüm ümidinizi bağladığınız bir ömrü geçirmeye ant içtiğiniz, birbirinize sözler verdiğiniz beklenmedik anda ne olduğunu anlayamadan yüzleşmek zorunda bırakıldığınız, araya giren uzaklıklar… Kayboluş hiç bu kadar acı olmamıştı ve bazı şeyleri kabullenmek çok zordu.

Kayboluş isimli eserinizin ismi nereden geliyor?

Yazdığım kurgu, karakterlerimizin lise mezuniyet balosunda yaşadıkları bir terör saldırısından sonra hayatın zorluklarıyla baş etmeye çalışırken aynı yolda yan yana yürüdükleri arkadaşlarıyla yaşamak zorunda kaldıkları yol ayrımlarını ve hepsinin başka hayatlara evrildiğini anlatan bir içeriğe sahip olduğu için Kayboluş isminin kitabıma çok yakışacağını düşünerek ona bu adı verdim.

Çıkış/Exit isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız.?

Psikolojik şiddet dediğimiz şey elle tutulur, gözle görülür bir şey değildir. Psikopatlar yada narsistler yaşamımız içinde herhangi bir şekilde karşımıza çıkabilirler ve bu kişiler özellikle de yakınında en yakınında olan kişilere iyileşmesi zor olan yaralar ve izler bırakırlar. Okuyucularımdan o kadar güzel dönüşler aldım ki, hatta bir tanesi kendisini ve davranışlarını kitaptaki karaktere benzeterek hemen bir doktora göründüğünü ve artık her şeyin yolunda gittiğini anlatan bir yazı yazmıştı. Demek ki iletilmek istenen mesaj yerini bulmuş. Bu çok anlamlı bence.

 

Çıkış/Exit isimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?

Çıkış/Exit kitabımın da konusu psikopat yada narsist birisinin ama bilinçli ama bilinçsiz kimlerin hayatına nasıl derin izler bıraktığı ile alakalı. Psikopat yada narsist olan biri nasıl düşünür, olayları kendine göre nasıl değerlendirir ve hastalıklı düşünce yapısıyla kişilere karşı nasıl davranışlar sergiler? Çıkış/Exit insanı fazlasıyla etkileyen ve kendimizi sorgulamamızı sağlayan aynı zamanda insanların bu tarz karaktere sahip kişilere karşı farkındalığını arttırmayı hedeflediğim bir eser.

Yeni çalışmalarınızda bahseder misiniz?

Şu anda yeni bir kitaba daha başladım. Sanırım yıllar içinde birikmiş olan yazma arzum art arda kitap çıkarmama neden oluyor diyebilirim. Aklımda çok fazla projelerim var ve hepsini sıraya koyarak kitaplaştırmak istiyorum. Her yazdığım kitap bir öncekinden daha güçlü olmalı. Benim romanlarım gerilim, gizem ve polisiye ve olmazsa olmazım aşk üzerine. Her ne kadar türüm gerilim, gizem ve polisiye olsa da aşk mutlaka her kitabında yer almalı diye düşünüyorum. Eminim en kısa zamanda yeni kitabımla yeniden okuyucularımla buluşacağız.

Covid 19 salgını sizi nasıl etkiledi?

Gerçekten dünyaca zor bir süreçten geçiyoruz. Kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı hakkında korku, endişe ve kaygılar yaşadık. En yakınlarımızdan bile uzaklaşarak evlerimize kapandık. Aylarca görüşemedik, sarılamadık. Bunlar biz insanlar için çok ağır duygular. Özellikle de hep bir arada sarmaş dolaş yaşamaya alışmış bizim toplumumuz için… İyi yanlarını da düşünecek olursak, çok yoğun ve uzun iş saatleri olan ülkemizde insanlar kendilerine ve ailelerine zaman ayırabildiler. Annesi ve babası çalışmak zorunda olduğu için anneanne ve babaanneleriyle büyümek durumunda kalan çocuklarımızın hissettikleri mutluluğu düşünebiliyor musunuz? Benim için bu süreç çok verimli geçti. Çünkü bu dönemde hemen Çıkış/Exit adlı kitabımı yazdım ve yayımladım. Ne yazık ki dünyanın akışı böyle. Bir yandan bizleri mutsuz eden olayları yaşarken, diğer yandan yaşam sevincimizi kaybetmeyeceğimiz güzel sürprizler çıkarıyor karşımıza. Dilerim tüm dünya bu virüsten kurtuluruz ve başka salgınlarla da yüzleşmek zorunda kalmayız.

Size Çıkış/Exit kitabımın son sayfasına yazmış olduğum bir notla veda etmek isterim.

Mesleğiniz, eğitiminiz, statünüz ne olursa olsun benliğinizde var olan yeteneği keşfederek biran önce harekete geçin. Doğru olduğunu düşündüğünüz hiç bir şey için hayata ve hayallerinize geç kalmış değilsiniz. Kendinize ve gücünüze güvenin. Çünkü mucize sizsiniz…

Biz yazarlara kitaplarımızı tanıtabilme ve kendimizi ifade edebilmemiz adına vermiş olduğunuz desteğe ve bu röportaja vesile olan siz Cihat Dündar Beyefendiye teşekkürlerimi sunuyorum. Okuyucumuz bol olsun. Sevgi ve saygılarımla.