Son Dakika Haberler

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KALDIRMAYA ÇALIŞAN JANDARMA TBMM GÜNDEMİNDE

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KALDIRMAYA ÇALIŞAN JANDARMA TBMM GÜNDEMİNDE
Okunma : 227 views Yorum Yap

Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı 80 haneli Sefaköy Köyü’nün tek su kaynağının bir alabalık tesisine verilmesi köylüler tarafından protesto edilmeye devam ediyor.

Su kaynağının alabalık tesisine verilmesine karşı çıkanlara jandarma müdahale etmiş ve bir Jandarma, olayları görüntüleyen bir basın mensubunu “Burada basın özgürlüğü yok. Kanunu da aşağıda gösteririm sana” diyerek tehdit etmişti. CHP Konuyu Meclis Başkanlığına taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Bu jandarma hakkında işlem yapılacak mı?” diye sordu.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

-Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının ‘Basın Hürriyeti’ başlıklı 28. Maddesini kaldıran bu Jandarma kimdir? Anayasayı ortadan kaldırmak suçunu işleyen bu kamu görevlisi hakkında ne zaman işlem yapılacaktır?

-Kolluk personeli, basını engelleme ve “Kanunu gösteririm sana” diyerek kanunları hiçe sayma cesaretini kim ya da kimlerden almaktadır? Bu emri onlara kim vermiştir?

-Ordu Fatsa Sefaköy Köyü’nde yaşanan olaylarda şu ana kadar kaç defa müdahalede bulunulmuştur? Yaşanan olaylarda kaç kolluk kuvveti personeli görev almıştır? Şu ana kadar olaylarda kullandıkları malzemeler nelerdir?

-Ocak 2020 ila; Temmuz 2022 tarihleri arasında geçen sürede kaç kolluk kuvveti hakkında işlem başlatılmıştır? Bunların gerekçeleri ve sonuçları nedir?

– Ocak 2020 ila; Temmuz 2022 tarihleri arasında geçen sürede kaç kolluk kuvveti hakkında şikayette ve suç duyurusunda bulunulmuştur? Bu şikayetlerin gerekçesi nedir?