Son Dakika Haberler

KADINLAR, GENÇLER VE ÇOCUKLAR SORDU, BAŞKAN BOZDOĞAN YANITLADI

KADINLAR, GENÇLER VE ÇOCUKLAR SORDU, BAŞKAN BOZDOĞAN YANITLADI
Okunma : 66 views Yorum Yap

KADINLAR, GENÇLER VE ÇOCUKLAR SORDU, BAŞKAN BOZDOĞAN YANITLADI

Belediyecilik hizmetlerinde halkın katılımını esas alan anlayışıyla dikkat çeken Tarsus Belediyesi, bölgede bir ilki gerçekleştirerek gençlere, kadınlara ve çocuklara söz hakkı tanımak, Tarsus’un sürdürülebilir ve yaşanabilir geleceğine yönelik katılımcı bir anlayışla hareket etmek üzere kadın, gençlik ve çocuk meclisi düzenlendi. Düzenlenen Ağustos ayı meclislerinde söz alan kadınlar, çocuklar ve gençler taleplerini, sorularını ve projelerini Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a aktardı.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın üzerinde hassasiyetle durduğu ‘’Kenti Halkla Birlikte Yönetmek’’ anlayışıyla kent ve yaşam kalitesini geliştirme adına kadınlara, gençlere ve çocuklara Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen meclis toplantısı canlı yayın ile kamuoyu ile paylaşıldı. Düzenlenen meclis toplantılarında yerel yönetimlerle ilgili çalışmalar gerçekleştirerek katılımcıların kendilerini yönlendirebileceklerini ifade eden Başkan Bozdoğan, tüm katılımcılara tek tek söz hakkı vererek taleplerini faaliyetlerini ve projelerini dinledi. Demokratik katılımın yaygınlaştırılması, ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi, gençlerin, kadınların ve çocukların toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak üzere düzenlenen meclislerde Tarsus Belediyesi’nin kadınlara çocuklara ve gençlere yönelik faaliyet ve çalışma alanları aktarıldı.

KADIN MECLİSİ DÜZENLENDİ

Kadınlara yönelik projeleri ile örnek olan Tarsus Belediyesi, kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında hak ve fırsatlardan eşit biçimde yararlanmaları ve güçlenmeleri için kentin karar mekanizmalarına katılımlarının artması, eşitlikçi ve kapsayıcı yerel politikaların hayata geçirilmesi amacıyla düzenlenen kadın meclisinde kadınlara söz hakkı tanıdı. Kadın derneklerin başkanları, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, kadın meclis üyeleri ve kadın vatandaşlar katıldı. Toplantının açılışında konuşan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, meclisin; Tarsus’ta yaşayan kadınları din, dil, ırk, kültür, sınıf, eğitim ve düşünce farkı gözetmeksizin temsil etmek için kurulan ve seslerini demokratik yollarla duyurmak için düzenlenen bir meclis olduğunu ifade etti.

‘’KADINLARA YÖNELİK TÜM ÇALIŞMALARDA EL ELE KOL KOLA HAREKET EDECEĞİZ’’

Amaçlarının kadınların ihtiyaç ve sorunlarından yola çıkarak taleplerinin belirlenmesi, bu taleplere göre projeler üretilmesi olduğu söyleyen Başkan Bozdoğan, “Kentimizde kadının toplumsal yaşamın içinde üretim, iş, siyaset, kültür, sanat vb. alanlarında söz sahibi olması için elbirliği ile çalışmalı ve projeler üretmeliyiz. Farklı alanlarda yeni projelerimiz ve eğitimlerimiz olacak. Kadınlara yönelik tüm çalışmalarda el ele kol kola hareket edeceğiz” dedi. Toplantıda katılımcılar tek tek söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiler.

GENÇLİK MECLİSİ DÜZENLENDİ

Gençlerin hizmette katılımcılığının yerel yönetimlerde örneklerinden olan Tarsus Belediyesi, gençlere söz hakkı tanımak amacıyla Gençlik Meclisi düzenledi. Tarsus Belediyesi’nin gençlere yönelik çalışmaları, gençlerin yaşadıkları kaygıları ve beklentilerini dile getirdiği mecliste, katılımcılık, gençlik politikaları örnekleri konuları da detaylı bir şekilde ele alındı. Başkan Bozdoğan, “Biz, yol haritamızı gençlerin katılımıyla oluşturuyoruz” dedi.

‘’GENÇLERİN FİKİRLERİNİ ALARAK PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRMEYE GAYRET EDİYORUZ’’

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, gençlerle konuşarak hem fikir alışverişinde bulundu hem de Tarsus Belediyesi’nin gençlere yönelik yaptığı çalışmaları paylaşıldı. Başkan Bozdoğan, ‘’ Biz her zaman proje aşamalarımız gençleri, planlama süreçlerine dâhil etmek için çaba sarfettik. Bizim için yeni nesil bakış açısı, plan yaparken gençlerle birlikte hareket etmek, sorunları birlikte tespit edip, çözüm üretiyor olmak, dünyaya gençlerin gözüyle bakarak, onların ihtiyaçlarına yönelik bir kent tasarlamayı ifade ediyor. Tarsus, kökleşmiş ve değiştirilemez olanın değil, aydınlık ve sorgulanabilir olanın peşinde, yepyeni yüzler ve aydın gençlerimizin ellerinde olmaya devam ediyor. Eylül meclisimizde gençlerimizle buluşmamızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

ÇOCUK MECLİSİ’NDE ÇOCUKLAR SÖZ SAHİBİ OLDU

Çocukların toplumsal yaşamın her alanında söz sahibi olabilmeleri yolunda katkı ve eğitimde bulunmayı amaçlayan Tarsus Belediyesi, Çocuk Meclisi de gerçekleştirdi. Meclisi üyesi çocuklar çevreden kültür-sanata, fidan dikiminden atık toplama kampanyasına kadar pek çok konuda Tarsus’a dair fikirlerini dile getirdi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “Çocuklarımızla bugün bir kez daha gurur duydum. Öncelikle sizleri medeni cesaretinizden dolayı kutluyorum. Meclisimize katılarak ve yaşadığınız kent ile ilgili düşüncelerinizi dile getirerek gelecekte duyarlı birer yetişkin olacağınızı göstermiş oldunuz. Hep birlikte el ele vererek kentimize siz çocuklarımızın gözünden bakacağız. Kentimizi geleceğiniz için il yapacağız ve sizlerin hayallerine ışık tutacağız.” şeklinde konuştu.