Son Dakika Haberler

FURKAN KÜÇÜKEKİNCİ GÜCÜNÜ HAYALLERİ VE KALEMİNDEN ALIYOR

FURKAN KÜÇÜKEKİNCİ GÜCÜNÜ HAYALLERİ VE KALEMİNDEN ALIYOR
Okunma : 136 views Yorum Yap

FURKAN KÜÇÜKEKİNCİ GÜCÜNÜ HAYALLERİ VE KALEMİNDEN ALIYOR

Cihat DÜNDAR, genç yazar Furkan Küçükekinci ile sizin için konuştu. Gül Kokan Kadın, Kaçak Baharım ve yeni kitabı Ahir Saf-Derun ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Furkan Küçükekinci yazarken kurduğu hayallerin tesiriyle kalemini güçlendirdiğini söyledi ve kitapları ile ilgili bilinmeyenleri anlattı. Ahir Saf-Derun eserinde ailenin önemine dikkat çekerken her şeye rağmen kadının gücünü ortaya çıkartan genç yazar yeni çalışmalarından söz etti ve bir itirafta bulundu: “ Kitap üzerinden bir çok kez alay konusu olmaya maruz kaldım.”

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Furkan Küçükekinci kimdir?

Merhabalar, Furkan Küçükekinci Antalya’da doğma büyüme, küçüklükten bu yana yazmaya aşık olan lakin yazısı kötü kalbi güzel olan birisidir. Evin en küçük erkeği ve birçok konudan evinin direğidir.

Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?

Yazarlık hayatım 2016 yılında başladı. Kitap kenarlarını karalayarak başladığım bu yolda bana öncülük eden gönlümün sultanı annem sayesinde kitap yazmaya yöneldim. İlk başlarda çok zorlansam bile yazmaya aşık bir delikanlıydım. Birçok sayfaları sildim attım çünkü benim için en önemli şey sürükleyicilik ve hissiyat. Onu yakalamam lazımdı. Yazılarımı, emeklerimi silsem de benim dükkanım her zaman beynimdir.

Yazarken nelerden etkilenirsiniz?

Yazarken kurduğum hayallerden çok etkileniyorum. Misal intihar mektubu yazarken sanki intihar edecek kişi benmişim gibi elim ayağım buz kesiyor ve kendimi yazının içinde buluyorum. Aslında önemli olan da bu değil mi? Yazar yazdığını yaşamazsa yazısını okuyan kişi nasıl yaşasın?

Gül Kokan Kadın isimli eserinizden bahseder misiniz?

Gül Kokan Kadın adlı eserim benim ilk göz bebeğimdir. Bir de ilk olunca değeri paha biçilemiyor. Gül Kokan Kadın benim dönüm noktamdır. O kitap üzerinden bir çok kez alay konusu olmaya maruz kaldım. Akraba, eş, dost tarafından ağızlarında olan cümleler şunlar; kitap senin neyine ilkokul çocuklarına mı okutacaksın? Senin yazdığını kim okur gibi birçok sözler. Tabii ben yılmadım devam ettim. Silip tekrar başladım, yoruldum demedim. O zamanın şartları el vermediği için 10 adet telli defter olarak bastırdım ama onun mutluluğu da paha biçilemez. Çok çalıştım az yedim paramı biriktirdim ve finale geldik. Bastırdım kitabımı. Yaşadığım ilde başkanlar, esnaflar 1 hafta içinde yanlarına davet ettiler ve benim dönüm noktam oldu. Buradan bütün akrabalarıma selam gönderiyorum.

 

Kaçak Baharım isimli eserinizin ismi nerden geliyor?

Kaçak Baharım adlı eserimin ismini sonbahardan esinlendim. O mevsim bana birçok şeyi kattığı ve birçok şeyimi ansızın kaçırdığı için bu ismi vermek istedim.

 

Ahir Saf-Derun isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?

Ahir Saf-Derun adlı eserimin çıkmasına sayılı günlerimiz kaldı ve okuyacak her kişinin mendillerini hazırlaması gerekiyor. Birçok konu ele alındı. Aileden tutalım ailesizliğe kadar sevgiden tutalım sevgisizliğe kadar… Yani konu bakımından çok zengin. Sevdiği kız tarafından terk edilince kendini asan Tekelci Ahmet ağabeyden dahi bahsettim. Şimdiden okuyacak saygı değer arkadaşlara selamlarımı gönderiyorum.

Ahir Saf-Derun isimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?

Ahir Saf-Derun kitabının vermek istediği mesaj aslında okuyanlar tarafından da fark edilecektir, spoiler vermek gerekirse ilk konusu aile her şeydir. Ailenin önemi kırmak yerine toplamak, yarım kalmak ama yarım bırakmamak, kırmamak, üzmemek ve en önemlisi de kadınların çok güçlü olduğu ele alındı.

Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

3. Kitabımı çıkardıktan sonraki projelerim sürpriz olsun. Ama bir kütüphane hayalimin olduğunu belirtmek isterim ve o kütüphanede geleceğin güçlü yazarlarının eserleri yer alacak.