Son Dakika Haberler

CHP TARSUS İLÇE BAŞKANI AV. OZAN VARAL, MOTOSİKLETLİ KURYELERİN SIKINTILARINA DİKKATİ ÇEKTİ

CHP TARSUS İLÇE BAŞKANI AV. OZAN VARAL, MOTOSİKLETLİ KURYELERİN SIKINTILARINA DİKKATİ ÇEKTİ
Okunma : 78 views Yorum Yap

MOTOSİKLETLİ KURYELER İÇİN İNSANCA ÇALIŞABİLECEK VE YAŞAYABİLECEK ŞARTLAR SAĞLANMALIDIR”

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, özellikle pandemi döneminde sayıları hızla artan motosikletli kuryelerin, sürekli can tehlikesi alında evlerine ekmek götürebilmek için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Parti ilçe binasında Başkan Ozan Varal’ı, Tarsus Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Batuhan Türker ziyaret etti.

Başkan Varal, internet üzerinden satılan ürünlerin kısa sürede ulaştırılması için zamanla yarışan motosikletli kuryelerin sürekli kazalara maruz kaldıklarını ve birçoğunun da yaşamını yitirdiğine vurgu yaptı.

Bugün Tarsus’ta sayıları 850’ye varan motosikletli kuryelerin çektikleri sıkıntıları Dernek Başkanı Batuhan Türker’den dinleyen CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Hayatları sürekli olarak risk altında olan moto kuryeler; özellikle internet üzerinden verilen siparişi yetiştirebilmek için iş baskısıyla, yoğun emekle çalışıyorlar. Maalesef ki sıklıkla oluşan kazalar neticesinde de ya yaşamlarını kaybediyorlar ya da kalıcı sakatlığa maruz kalıyorlar” dedi.

Son bir hafta içerisinde ülke genelinde yaşanan kazalarda 4 kuryenin daha yaşamını yitirdiğini kaydeden Başkan Varal, “Yaz aylarının gelmesiyle beraber artan siparişlere yetişmek zorunda bırakılmak, hız baskısı ve uzun çalışma saatleri ve moto kuryeliğin “Tehlikeli Meslekler Statüsü” alınmamasından kaynaklı “Mesleki Yeterlilik Belgesi”nin zorunlu olmaması ve gençlerin hiç bir eğitim almadan bu işe başlaması kuryelerin yaşamlarına mal oluyor.

Firmaların “hızlı, acil, uçarak kapında!” reklamları, puan sistemi ve mobbing ile birleşince kuryeler üzerinde oluşan baskı trafikte stres, dikkatsizlik ve sonuç olarak kazaya dönüşüyor. Bu konuyla ilgili Türkiye’de yasal düzenleme yapılması konusunda öncelikli girişimde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Fakat iktidar yükselen sesi duymamaktadır! CHP, emekçi moto kuryeler için de var! Bu noktada yaşamını yitiren kuryelerin ailelerinin, sevenlerinin ve moto kurye camiasının başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

Başkan Ozan Varal, “Günde 10-12 saat iki tekerlek üzerinde, hayatlarını hiçe sayarak çalışmak zorunda kalan moto-kurye emekçilerinin talepleri kabul edilmeli ve moto-kuryeler insan onuruna yaşayabilecek hakları verilmelidir. Kullandıkları kask, yelek gibi ekipmanlarından da ÖTV alındığını vurgulayarak “Onlar kuryelerin can güvenliği, kuryelerin can güvenliğinden de ÖTV alınmasının adaletsizlik olduğunu” dile getirdi.