Son Dakika Haberler

CHP İLÇE BAŞKANI AV. OZAN VARAL, TARSUS ‘TA YAŞANAN KAMU HASTANESİ VE DOKTOR SIKINTISINA DİKKAT ÇEKTİ

CHP İLÇE BAŞKANI AV. OZAN VARAL, TARSUS ‘TA YAŞANAN KAMU HASTANESİ VE DOKTOR SIKINTISINA DİKKAT ÇEKTİ
Okunma : 98 views Yorum Yap

CHP İLÇE BAŞKANI AV. OZAN VARAL, TARSUS ‘TA YAŞANAN KAMU HASTANESİ VE DOKTOR SIKINTISINA DİKKAT ÇEKTİ

– “TARSUS DEVLET HASTANESİ’Nİ BİR AN ÖNCE YENİ BİNASINA TAŞIYIN; DOKTOR, PERSONEL VE DONANIM EKSİKLERİNİ GİDERİN”

– ‘TÜİK verilerine göre bile dahi, yurttaşlarımız Temmuz 2022’ de bir önceki aya göre ana harcama grubunda en yüksek fiyat artışını sağlık alanında yaşadılar!’

– ‘Hastaların kamu sağlık kurumlarından muayene, tetkik, ameliyat randevusu bulamamaları nedeniyle hizmet alamamaları insan hakları ihlalidir: AKP’nin zalimliklerinden birisidir!’

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, iktidarın sağlık konusunda ticarethane işletme mantığı ile hareket ettiğini ve halk sağlığını öncelemeyen politikaları sonucunda, hekimlerimizin ve sağlık emekçilerimizin ekonomik özlük haklarının gasp edilmesi, çalışma koşullarının günden güne kötüleştirilmesi, özveri ile çalışan hekimlerimize yönelik şikâyet ve şiddetin her geçen gün artması, uygulanan sağlık politikalarıyla hekim-hasta arasındaki saygı ve güven ortamının giderek azaltılması sonucu hekimlerimizin artık görev yapamaz hale getirildiğini, bu durumun artık halk sağlığı sorunu haline geldiğini belirtti.

AKP iktidarı Tarsus’a hak ettiği değeri hiçbir zaman vermedi!

Türkiye‘nin en büyük yerleşim merkezlerinden birisi olan, nüfus yoğunluğu ve bir çok yol ağının da kesişme noktası olan Tarsus’ta kamusal sağlık tesislerinin sayısal ve niteliksel açılardan yetersiz olduğunu vurgulayan Başkan Ozan Varal, “Tarsus’ta yaşayan yüzbinlerce insan, AKP’nin hatalı, ranta ve yandaşa dayalı politikaları nedeniyle sağlık hizmetlerine ya hiç ulaşamıyor ya da özel hastanelere avuç dolusu para ödemek zorunda kalıyor.

Yeni binasının tamamlandığının açıklanmasına rağmen hala eski binasında zor şartlar altında hizmet vermeye çalışan Tarsus Devlet Hastanesi’nde, halkımızın bizlere aktardığı bilgilere göre Kulak-Burun-Boğaz, Beyin Cerrahı, Endokrinoloji, Gastroenteroloji, Plastik Cerrahi gibi dallarda doktor olmadığı, Çocuk, Kadın Doğum, Göz branşlarında da Tarsus‘un ihtiyacının çok altında doktorumuzun olduğu, maalesef tüm branşlarda da sayının gün geçtikçe azaldığını biliyoruz.

Kamu sağlık sisteminin hekimleri istifaya zorladığını, kamu hastanelerinde zor fiziki ve psikolojik şartlarda daha az sağlık ekibiyle hizmet verilmeye çalışıldığı da aşikar” dedi.

“Sağlıklı nesillerin yetişebilmesi için, insanı önceleyen nitelikli, emeğe, bilgiye dayalı bir sağlık sistemi olması gerekir” ifadesini kullanan CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Tabelasında ‘Devlet Hastanesi’ yazmasına karşın bir sağlık ocağı olanaklarına hapsedilen, acil dışında neredeyse ameliyat yapılamaz hale getirilen, randevu haricinde hasta muayenesinin yapılmasının dahi zorlaştığı, aylar sonrasına tomografi ve MR randevularının verildiği, fiziki inşaatı biten yeni hastaneye sağlık malzemelerinin alımının halen tamamlanamadığı Tarsus’umuzun bir an önce ihtiyaçları karşılar, hakettiği sağlık ve hastane koşullarına kavuşması yaşamsal bir önem taşımaktadır!” şeklinde konuştu.

Doktorların üzerindeki baskılardan ve değer görmemelerinden dolayı istifa ettiklerini belirten Varal, “Sağlıktaki kötü gidişatı iktidar sadece seyrediyor ve bir çözüm üretmiyor. Özellikle Tarsus Devlet Hastanesi kaderine terk edilmiş durumda! Hastaya da doktora da çare olamayan başarısız bir iktidarla karşı karşıyayız. AKP halkımızı hasta etmeye devam ediyor!” dedi.

Son dönemde Covid-19 vakalarının artışa geçmesinin sağlık sisteminin yükünün daha da artmasına neden olduğuna işaret eden Başkan Varal, “-Giderlerse gitsinler- diyerek gönüllerini kırdığınız sağlık çalışanlarının da birer insan olduğunu sakın unutmayın. Sağlık emekçilerine yapılan saldırılara seyirci kalmayın artık.

Sağlık hizmetlerine zamanında ve nitelikli şekilde ulaşılmaması nedeniyle geç teşhis ve tedavilerin ve kayıpların yaşanması durumunda bunun tek sorumlusu AKP iktidarıdır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Tarsus Devlet Hastanesi’ni bir an önce yeni binasına taşıyın. Doktor, personel ve donanım eksiklerini giderin, hekimlerimiz ve tüm sağlık emekçilerimize özlük hakları dahil hakettikleri değeri verin.” diye konuştu.